Dawne linie kolejowe na Pomorzu

1. Pozostałości po rozebranej przez Rosjan w 1945 roku linii z Lęborka do Bytowa. Linię odbudowano tylko na odcinku Lębork - Cewice, na jeszcze krótszym (Lębork - Maszewo) służyła do przewozu poasażerów, do 1979 r.

Soszyca - budynek dworcowy i znajdujący się obok zburzony most kolejowy nad Słupią. Zostały na nim drewniane podkłady (fot. nr 2 Marcin R.). Czarna Dąbrówka (Czôrnô Dąbrówka) - równina stacyjna i dworzec z zabudowaniami.
 
I na prawo od dworca wiadukt DW211 nad rozebraną linią. Pomysk - budynek dworcowy.  

2. Zdjęcia z innych linii.

Piaszczyna - wiadukt kolejowy nad drogą gruntową. Do 1945 r. jeździły tędy pociągi z Bytowa do Miastka (fot. Marcin R.).

Tuchomie - wysadzony w 1945 roku most nad Kamienicą na linii Bytów - Miastko (fot. Wiktor Orzeszko).

Kościerzyna (Kòscérzëna) - wiadukt drogowy nad pierwotnym, przedmagistralnym torowiskiem z Kościerzyny do Gołubia (Gòłëbié).

Bytów (Bëtowò) - wiadukt kolejowy pierwszej trasy linii z Bytowa do Korzybia. Po zbudowaniu linii do Miastka przesunięto tor nieco na południe.

Rozebrany odcinek, przy ul. Budowlanych w Gdańsku, zbudowanej w 1921 roku linii Kokoszki - Osowa . Zarośnięty rampa przystanku Dobieszewo na linii Słupsk - Budowo.

Postomino - nasyp oraz wiadukt nad dawną linią Sławno - Ustka.

3. Linia kolejowa Połczyn-Zdrój - Złocieniec zamieniona kilka lat temu w drogę rowerową.

Cieszyno: przy wiadukcie autostrady na południowym obrzeżu wsi. (fot. Marcin R.)

Widok z szosy na byłą stację kolejową Cieszyno Drawskie na północnym skrawku miejscowości (fot. Marcin R.). Toporzyk k. Połczyna Zdroju - dawny przejazd kolejowy przez DW173 (fot. Piotr Jakubiak).

4. Nowy odcinek, nigdy nie oddany do użytku, linii kolejowej Kościerzyna - Pszczółki. Więcej informacji na stronie o linii kolejowej Wrzeszcz -Stara Piła - Liniewo - Czersk.

Wiadukt dla drogi z Liniewa do Liniewka Kościerskiego i Lubieszynka w okolicy Liniewskich Gór. Widoki: - z wiaduktu w kierunku Kościerzyny (widać zakręt toru), - na wiadukt w kierunku Kościerzyny, na wiadukt w kierunku Liniewa.
Widok z wiaduktu w kierunku Liniewa.
W tle kolejny wiadukt.
Wiadukt dla drogi z Liniewskich Gór do Lubieszynka. Widok na wiadukt w stronę Liniewa i w kierunku Lubieszynka.
Widok z wiaduktu w stronę Kościerzyny i w kierunku Liniewa. Widok na wiadukt od strony nowej stacji.

strona główna